Съдържание

Посетители

В момента има 601  гости и няма потребители и в сайта

Писма до възложителите по чл. 2 ал. 2 от Наредбата за ОС

Съобщение №204/2023

Изх. №5205(3)/06.02.2023 г.

Уведомление за инвестиционно предложение „Заустване на отпадъчни води в повърхностен воден обект река Дисилица, за експлоатацията на съществуваща канализационна система на гр. Добринище, община Банско, област Благоевград“

възложител: ОБЩИНА БАНСКО

Във връзка с представеното от Вас уведомление с Вх. №5205/12.12.2022 г. на РИОСВ – Благоевград за горепосоченото инвестиционно предложение, на основание чл. 6а, т. 2 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (обн. ДВ, бр. 73 от 11.09.2007 г., последно изм. и доп. ДВ, бр. 106 от 15.12.2021 г.), наричана по-долу „Наредбата за ОС”, Ви уведомявам следното:
Инвестиционното предложение „Заустване на отпадъчни води в повърхностен воден обект река Дисилица, за експлоатацията на съществуваща канализационна система на гр. Добринище, община Банско, област Благоевград“ попада в обхвата на чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС.
Съгласно представената информация община Банско е титуляр на разрешително за ползване на повърхностен воден обект за заустване на отпадъчни води в повърхностни води № 43110171/31.05.2017 г. Същото е било с краен срок на действие 31.05.2022 г.
Канализационната мрежа на гр. Добринище се състои от мрежа, която включва Главен колектор І и Главен колектор ІІ, които се събират в един общ колектор, който продължава до заустването в р. Дисилица, непосредствено преди вливането в р. Селска (Валявица).
Общото количество отпадъчни води от канализационната система на гр. Добринище е 162000 куб. м/год.
Настоящето инвестиционно предложение е за заустване на отпадъчните води от канализационната мрежа на гр. Добринище в повърхностен воден обект - река Дисилица в участъка от изворите до вливането в р. Места, гр. Добринище.
Определената точка на заустване е със следните географски координати и надморска височина:
Географски координати по система Балтийска надморска височина

Географски координати по система Балтийска надморска височина
В L H
41°49'15.0"N 23°34'11.5"N H=810.00 m


Основните топографски и хидроложки параметри при набелязаните точки на заустване на отпадъчните води от канализационната система на гр. Добринище са както следва:

Пункт за заустване F Hcp Qcp Cv Wcp W95%
  2 м м3/сек.   млн. м3 млн. м3
Река Дисилица кота 810.00 42 160 0.756 0.21 23.84 14.76


Възложителят посочва, че към момента няма изградена ПСОВ за отпадъчните води от населеното място, но е изготвен проект, с който е предвидено да се кандиданства за финансиране по Оперативна програма „Околна среда“. Заустването се извършва без пречистване във водния обект р. Дисилица. Географските координати на пунктовете за собствен мониторинг съвпадат с пунктовете на заустване.
Гореописаното инвестиционно предложение не попада в границите на защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии (ЗЗТ), както и в границите на защитени зони като част от Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000“ по смисъла на Закона за биологичното разнообразие (ЗБР). Най-близо са разположени защитените зони BG0000209 „Пирин”, обявена със Заповед № РД-572 от 08.09.2008 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 84 от 2008 г.) за опазване на дивите птици, изменена и допълнена със Заповед № РД-284/31.03.2021 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ бр. 45/2021 г.), на най-близко геодезично разстояние над 3000 м.
Така заявеното инвестиционно предложение не попада в обхвата на Приложения № 1 и № 2 от Закона за опазване на околната среда (ЗООС) и не подлежи на задължителна оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС), както и на преценяване на необходимостта от ОВОС, съгласно ЗООС.
Извършената проверка за допустимост на основание чл. 2, ал. 2, по смисъла на чл. 12, ал. 5 във връзка с ал. 1 от Наредбата за ОС установи, че инвестиционното предложение е допустимо с утвърдените План на управление на речните басейни на „Западнобеломорски район“ за басейново управление (ПУРБ на ЗБР (2016 – 2021 г.) и План за управление на риска от наводнения (ПУРН) на ЗБР (2016 – 2021 г.) при спазване разпоредбите на Закона за водите и условията, описани в изразено становище на БД ЗБР с Изх. №П-01-8(1)/02.02.2023 г., постъпили в РИОСВ – Благоевград чрез системата за електронен обмен на документи и регистрирано с Вх. №5205(2)/03.02.2023 г. на РИОСВ - Благоевград, копие от което прилагаме за съобразяване.
С оглед гореизложеното, отчитайки местоположението, обема и характера на предвидените с инвестиционното предложение дейности, както и обстоятелствата, че с осъществяването им не се засягат пряко защитени зони от мрежата „НАТУРА 2000“, не се създават предпоставки за фрагментация, увреждане и трансформация на типове природни местообитания и местообитанията на видове, включително и птици, предмет на опазване в защитените зони, не се променя структурата и видовия състав на местообитания, не се създава предпоставка за трайна и непреодолима преграда възпрепятстваща свободното придвижване на видовете или за изолиране на отделни полигони от местообитания на видове, както и за прекъсване на типични за местообитанията структури, не се нарушава кохерентността между зоните, не се създава предпоставка за генериране на шум, вибрации, визуални въздействия и оптични емисии, което да доведе до прогонването на видовете, включително и птици, предмет на опазване в най-близо разположените защитени зони и което ще е свързано с дългосрочното намаляване на популациите им, реализацията им не е свързана с генериране на антропогенни вещества и процеси, както и отпадъци, които могат да доведат до отрицателно въздействие върху предмета и целите на опазване на защитените зони, при реализацията и експлоатацията на предвидените с настоящето инвестиционно предложение дейности няма вероятност от отрицателно въздействие върху защитените зони. В тази връзка и на основание чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС Ви уведомяваме, че за така заявеното инвестиционно предложение „Заустване на отпадъчни води в повърхностен воден обект река Дисилица, за експлоатацията на съществуваща канализационна система на гр. Добринище, община Банско, област Благоевград“ преценката на компетентния орган е, че не е необходимо провеждане на процедура по реда на Глава втора от Наредбата за ОС.
Настоящето писмено произнасяне се отнася за заявените предвиждания и обхват на гореописаното инвестиционно предложение и не отменя необходимостта от получаване на съгласувания или разрешителни, предвидени в други закони и подзаконови нормативни актове.
При всички случаи на промяна в данните посочени в уведомлението или на някое от обстоятелствата, при които е издадено настоящето писмо, възложителят е длъжен да уведоми незабавно компетентния орган за промените.
Приложение: 1. Копие на становища с Изх. №П-01-8(1)/02.02.2023 г.

С уважение,

СНЕЖИНА КРЪСТЕВА-ЯКИМОВА
Директор на РИОСВ – Благоевград