Доклади от комплексни проверки

„Булгарконсерв Рупите“ ООД - с. Рупите

Четвъртък, 17 Юли 2025 16:30

 Д О К Л А Д

 

за извършена проверка на „Булгарконсерв Рупите“ ООД - с. Рупите, общ. Петрич

 

На основание Заповед №РД-04-103/15.07.2025 г. на директора на РИОСВ – Благоевград, на 15.07.2025 г. е извършена проверка на място и по документи на обект „Фабрика за производство на консервирани плодове и зеленчуци“, находящ се в с. Рупите, община Петрич, експлоатиран от „Булгарконсерв Рупите“ ООД, със седалище и адрес на управление – с. Рупите, общ. Петрич.

1. Цел на проверката.

Проверката е извършена от екип експерти по различни компоненти и фактори, влияещи на околната среда, с цел да се оцени нивото и степента на съответствие на обекта с изискванията на Закона за защита от вредното въздействие на химичните вещества и смеси (ЗЗВВХВС, ДВ, бр. 10/2000 г., с изм. и доп.), Закона за управление на отпадъците (ЗУО, ДВ, бр. 53/2012 г. с изм. и доп.), Закона за чистотата на атмосферния въздух (ЗЧАВ, ДВ, бр. 45/1996 г. с изм. и доп.), Закона за отговорността за предотвратяване и отстраняване на екологични щети (ЗОПОЕЩ, ДВ, бр. 43/2008г. с изм. и доп.) и подзаконовите нормативни актове по прилагането им.

2. Проверени инсталации и дейности на обекта.

При проверката е извършен оглед на:
- производствено хале;
- складови помещения за съхранение на суровини и материали;
- места за съхранение на отпадъци;
- места за съхранение на опасни химични вещества и смеси (ОХВС);
- парокотелна централа (ПКЦ) с 2 броя котли;
- стационарно хладилно оборудване.

3. Отразени факти и обстоятелства в констативния протокол. Констатирани нарушения.

Основната дейност на дружеството е производство на плодови и зеленчукови консерви. Производството е сезонно. Към момента на проверката се произвеждат само плодови консерви. Работният режим на обекта е едносменен, пет дни в седмицата. При проверката е съставен Констативен протокол №42-09/15.07.2025 г., в който са отразени следните факти и обстоятелства:

3.1. Фактор „Опасни химични вещества“
Проверката е извършена с цел контрол по изпълнение изискванията, регламентирани в ЗЗВВХВС (ДВ, бр. 10/2000 г., с изм. и доп.) и подзаконови нормативни актове.
3.1.1. Контрол по изпълнение изискванията на Регламент (ЕО) 1907/2006 (REACH)
По смисъла на чл.3, параграф 13 на Регламент (ЕО) 1907/2006 (REACH), дружеството изпълнява задълженията си като „потребител надолу по веригата“. За дейностите по почистване и дезинфекция на работните помещения и оборудване се употребяват дезинфектанти и почистващи препарати, които са класифицирани в категория на опасност „корозивни“, съгласно Регламент (ЕО) 1272/2008 г. (CLP). Дружеството не извършва внос/износ на опасни химични вещества и смеси.
В съответствие с изискванията на чл. 36 от REACH, на обекта е създадено досие, което съдържа информацията съгласно Приложение №2 от Указания към Заповед №РД-268/11.05.2018 г. на министъра на околната среда и водите. Представени са информационни листове за безопасност (ИЛБ), които отговарят на изискванията на Приложение II на REACH с изм. и доп.
3.1.2. Контрол по изпълнението на Наредбата за реда и начина на съхранение на опасни химични вещества и смеси (ОХВС) (ДВ, бр. 43/2011 г. с изм. и доп.)
За съхранението на ОХВС са обособени едно складово помещение и склад тип „навес“, които отговарят на изискванията на чл. 6 от горецитираната наредба. Химичните вещества и смеси се съхраняват в оригинални плътно затворени опаковки, етикетирани и класифицирани съгл. Регламент (ЕО) 1272/2008 (CLP).
При проверката е представена оценка на безопасността на съхранението на ОХВС, във формата утвърден със Заповед №РД-184/09.03.2021 г. на министъра на околната среда и водите, както и документацията по чл. 4, т. 7-11 от Наредбата.

3.2. Направление ”КПКЗ, ЕО и ДА”
3.2.1. Дружеството извършва дейности, които попадат в Приложение №1 от ЗОПОЕЩ (ДВ бр. 43/2008 г., с изм. и доп.), а именно:
- т. 4 - Извършване на дейности по употреба и съхранение на химични вещества и смеси класифицирани по Регламент (ЕО) № 1272/2008 (CLP).
3.2.2. За определяне на превантивните мерки по чл. 20 и на оздравителните мерки по чл. 26, ал. 1, т. 2 от ЗОПОЕЩ, операторът има изготвена собствена оценка за възможните случаи на непосредствена заплаха за екологични щети и на случаи на причинени екологични щети със съдържание съгласно Приложение №1 от Наредба №1 за вида на превантивните и оздравителни мерки в предвидените случаи от ЗОПОЕЩ.

3.3. Фактор „Отпадъци”
Дружеството извършва производствена дейност само на проверяваната площадка. За отпадъците образувани от дейността на обекта, дружеството има утвърдени работни листове за кодове 020304, 120101, 150101, 150102, 150103, 150104, 150107, 150110⃰, 190101 и 200121⃰ , съгласно изискванията на Наредба №2 за класификация на отпадъците (ДВ, бр. 66/2014 г., изм. и доп.).
На обекта се извършва единствено дейност по предварително съхраняване на отпадъците. Установено, че местата за съхраняването на отпадъците не са обозначени.
Отчетността за отпадъците се води съгласно изискванията на Наредба №1 от 04 юни 2014 г. за реда и образците, по които се предоставя информация за дейностите по отпадъците, както и реда за водене на публични регистри (ДВ, бр. 51/2014 г., изм. и доп.). В срок чрез Национална информационна система „Отпадъци“ е въведен годишният отчет за календарната 2024 г. Отчетните книги се водят редовно. Въз основа на водената отчетност, при проверката е установено, че предаване на отпадък с код 020304 се извършва при наличието на писмен договор само с лице притежаващо регистрационен документ за събиране и транспортиране на отпадъци. Към момента на проверката не е налична информация, по която да се проследи движението на отпадъка до крайната му точка. Останалите отпадъци се предават при наличието на договор и в изпълнение изискването на чл. 8, ал. 1 от Закона за управление на отпадъците (ДВ, бр. 53/2012 г., изм. и доп.).
Готовата продукция (консервирани плодове) се опакова в метални кутии или стъклени буркани с капачка. Нареждат се върху дървени палета, като за транспортна опаковка се ползва и полиетилен и/или картон/хартия. По време на проверката са представени документи удостоверяващи изпълнението изискванията за заплащане на продуктова такса „опаковки“. Поради изнесеното счетоводство на дружеството, по време на проверката не е изяснено за какво се дължи и заплаща таксата, т.к. има и несъответствие в ползваните на място опаковки и информацията подавана с оформяните за целта документи.

3.4. Компонент „Атмосферен въздух”
3.4.1. Организирани източници на емисии от горивни процеси
За технологични нужди дружеството експлоатира ПКЦ, в която са инсталирани 2 бр. котли, предназначени да изгарят природен газ. Всеки котел е снабден със самостоятелно изпускащо устройство. Дружеството спазва изискванията относно честота на провеждане на собствени периодични измервания на емисиите на вредни вещества в атмосферния въздух. Представените доклади, с приложени протоколи от изпитване показват спазване на нормите за допустими емисии (НДЕ) по контролираните показатели. Към момента на проверката работи само единият от котлите.
3.4.2. Контрол по Наредба №1/2017 г. за реда и начина за обучение за издаване на документи за правоспособност на лица, извършващи дейности с оборудване съдържащо флуорсъдържащи парникови газове (ФПГ), както и документирането и отчитането на емисиите на флуорсъдържащи парникови газове (ФПГ), (ДВ бр.20/2017 г.) и Регламент (ЕС) №2024/573
На обекта е монтирано и се експлоатира стационарно хладилно оборудване със съдържание на ФПГ със заряд под 50 тона СО2 еквивалент. При проверката са представени досиета на системите, съгласно Приложение №3 към чл. 29, ал. 1 от Наредба №1/2017 г. В досиетата са отразени хронологични записи от извършените проверки за течове, като са спазени изискванията за честотата на проверките съгласно чл. 5, параграф 6 от Регламент (ЕС) №2024/573. Проверките са извършени от лице, притежаващо документ за правоспособност, издаден от Българска браншова камара машиностроене. В законоустановения срок, от страна на дружеството е подаден годишен отчет, съгл. Приложение №9 към чл. 35, ал. 1 от Наредба №1/2017 г. чрез информационната система за флуорсъдържащите парникови газове, който е потвърден от РИОСВ – Благоевград.

4. Дадени предписания, срокове за изпълнение и отговорници.

Няма дадени предписания.

5. Заключение за съответствие на обекта с екологичното законодателство. Последващ контрол.

С цел изясняване на въпросите свързани с екологосъобразното управление на отпадъците възникнали по време на проверката, РИОСВ-Благоевград ще предприеме действия за събиране на допълнителна информация, след което ще бъдат поставени и конкретни предписания за привеждане дейността на дружеството към законовите изисквания.