Възложител: „БЕСТА-ГД“ ЕООД
документация за инвестиционно предложение: „Комплексен проект за инвестиционна инициатива (КПИИ) в обхват УПИ ІІ, кв. 10 по плана на курорт „Огняновски минерални бани“, община Гърмен, област Благоевград“
СЪОБЩЕНИЕ
по чл. 5, ал. 2 на Наредбата за условията и реда за извършване на ОВОС
РИОСВ приема представената документация за по-горе посоченото инвестиционно предложение, като информиране на компетентния орган по околна среда по смисъла на чл. 95, ал. 1 от ЗООС, чл. 4, ал. 1 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда (Наредбата за ОВОС) (обн. ДВ. бр. 25/18.03.2003 г., посл. изм. ДВ, бр. 31/12.04.2019 г.) и по чл. 10, ал. 1 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони.
I. По отношение на изискванията на глава шеста от Закона за опазване на околната среда (ЗООС):
Съгласно представената документация поземлен имот с идентификатор 53326.500.25 (УПИ ІІ, кв. 10) по одобрените кадастрална карта и кадастрални регистри на с. Огняново е с площ 1187 кв. м, вид територия Урбанизирана, НТП За курортен хотел, почивен дом. В имота са изградени две едноетажни сгради със застроена площ съответно 101 кв. м и 48 кв. м и функционално предназначение Сграда за обществено хранене.
Със Заповед №773/16.12.2022 г. на кмета на община Гърмен е разрешено изработването на КПИИ в следния обхват:
1. Изменение на Подробен устройствен план – План за застрояване (ПУП – ИПЗ) на УПИ ІІ1 кв. 10 по плана на курорт „Огняновски минерални бани“ „Апартаментен хотел“ в устройствена зона „Жм“ със следните показатели: плътност на застрояване до 30 %, Кинт – до 1.5, и озеленяване – 50 %, като се промени кота корниз на 12 м.
2. Инвестиционен проект за „Апартаментен хотел“ в за УПИ ІІ1 кв. 10 по плана на курорт „Огняновски минерални бани“, община Гърмен.
С инвестиционният проект се предвижда премахване на съществуващите в имота сгради и изграждане на апартаментен хотел. Предвидено е сградата на хотела да бъде на пет етажа със застроена площ 353.96 кв. м, в която ще се обособят 12 броя апартаменти и СПА център с 3 броя басейни в сутерена. За обслужване на гостите на хотела ще се обособят до 15 броя паркоместа в границите на имота.
Електрозахранването на бъдещия обект ще се осъществи от електроразпределителната мрежа в района.
Водоснабдяването е предвидено да се осигури от съществуващ водопроводен клон граничещ със северната имотна граница, а отпадъчните води да се заустват във водоплътна изгребна яма. Предвижда се захранване на бъдещия хотел с минерална вода, което ще бъде предмет на друг проект..
Имотът, предмет на проекта граничи с поземлен имот с идентификатор 53326.500.70 по одобрените кадастрална карта и кадастрални регистри на с. Огняново, вид собственост Държавна публична, вид територия Територия, заета от води и водни обекти, НТП Водно течение, река. Същият е частично залесен с високостъблена крайречна дървесна растителност.
Предвиденото с КПИИ инвестиционно предложение попада в обхвата на т. 10, буква “б” на Приложение № 2 към чл. 93, ал. 1, т. 1 и т. 2 на ЗООС и подлежи на преценяване на необходимостта от оценка на въздействие върху околната среда (ОВОС) на основание чл. 93, ал. 1, т. 1 от ЗООС.
Компетентен орган съгласно чл. 93, ал. 3 от ЗООС при извършване на преценката е директорът на РИОСВ – Благоевград.
На основание чл. 4а, ал. 2 от Наредбата за ОВОС е извършена проверка, относно допустимостта на предложението спрямо режимите в утвърдените планове за управление на речните басейни (ПУРБ) и план за управление на риска от наводнения (ПУРН) на Западнобеломорски район. Съгласно становище с изх. №П-01-473(1)/04.02.2025 г. на директора на Басейнова дирекция „Западнобеломорски район“ (копие от което Ви предоставяме за съобразяване), инвестиционното предложение е допустимо спрямо режимите, определени в утвърдените План на управление на речните басейни на ЗБР (2022 – 2027 г.) и План за управление на риска от наводнения на ЗБР (2022 – 2027 г.), при спазване на разпоредбите на Закона за водите и условията, описани в становището.
ІІ. По отношение изискванията на чл. 31, ал. 4 от Закона за биологичното разнообразие (ЗБР):
Инвестиционното предложение не попада в граници на защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии. Същото попада в границите на защитена зона защитена зона BG0002076 „Места” за опазване на дивите птици, обявена със Заповед № РД-532/26.05.2010 г. на министъра на околната среда и водите (обн. ДВ, бр. 51/2010 г.) и защитена зона BG0001030 „Родопи – Западни“ за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, обявена със Заповед № РД-278/31.03.2021 г. на министъра на околната среда и водите (обн. ДВ, бр. 45/28.05.2021 г.).
Съгласно разпоредбите на чл. 31, ал. 4 във връзка с ал. 1 от Закона за биологично разнообразие (ЗБР) и чл. 2, ал. 1, т. 1 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (Наредбата за ОС, обн. ДВ, бр. 73 от 2007 г., изм. и доп.), ИП подлежи на оценка за съвместимостта му с предмета и целите на опазване на защитените зони от екологичната мрежа Натура 2000.
При направената проверка за допустимост по смисъла на чл. 12, ал. 2 във връзка с ал. 1 от Наредбата за ОС се констатира, че ИП е допустимо спрямо режими на защитени зони BG0002076 „Места” и BG0001030 „Родопи – Западни“, определени със заповедите за обявяването им.
Предвид това, че инвестиционното предложение попада в границите на защитени зони и с цел извършването на преценка за вероятната степен на отрицателното въздействие на инвестиционното предложение върху предмета и целите на защитените зони е необходимо бъде представена следната допълнителна информация:
1. На подходящ картен материал да се посочи местоположението на предвидената за изграждане сграда на пет етажа със ЗП 353.96 кв. м, вкл. местоположението на предвиденият паркинг в границите на имота.
2. Предвиждания за сеч на крайречна дървесна растителност в границите на имота при реализиране на инвестиционното предложение, предвид това, че същият е частично залесен.
3. Да се даде информация за броя и вида на предвидената за сеч дървесна растителност, попадаща в обхвата на предвиденото застрояване в имота, вкл. информация за броя и вида на предвидената за сеч дървесна растителност извън обхвата на предвиденото застрояване.
Въз основа на възможността, предвидена в чл. 10, ал. 3 от Наредбата за ОС преценка за вероятната степен на отрицателно въздействие на инвестиционното предложение върху защитените зони ще бъде извършена на етап на искане за преценяване на необходимостта от извършване на ОВОС.
Копие от писмото е изпратено до кметовете на община Гърмен и кметство с. Огняново и директора на Басейнова дирекция „Западнобеломорски район“.