Съдържание

Посетители

В момента има 217  гости и няма потребители и в сайта

Писма до възложителите по чл. 2 ал. 2 от Наредбата за ОС

Съобщение №920/2018

Изх. №3389(1)/04.10.2018 г.

инвестиционно предложение „Строителство на две автоматични наблюдателни станции (АНС) за борба с пожарите, попадащи в държавни горски територии, с проектно предложение за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Процедура за подбор BG06RDNP001-8.003 по подмярка 8.3 „Предотвратяване на щети по горите от горски пожари, природни бедствия и катастрофични събития“ от мярка 8 „Инвестиции в развитие на горските райони и подобряване жизнеспособността на горите от Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 г.“

Възложител:РЕГИОНАЛНА ДИРЕКЦИЯ ПО ГОРИТЕ БЛАГОЕВГРАД

Във връзка с внесеното от Вас уведомление с Вх. №3389/28.09.2018 г. на РИОСВ – Благоевград за горецитираното инвестиционно предложение, на основание чл. 6а, т. 2 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (обн. ДВ, бр. 73 от 2007г., изм. и доп.), наричана по-долу „Наредбата за ОС”, Ви уведомяваме за следното:
Инвестиционното предложение „Строителство на две автоматични наблюдателни станции (АНС) за борба с пожарите, попадащи в държавни горски територии, с проектно предложение за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Процедура за подбор BG06RDNP001-8.003 по подмярка 8.3 „Предотвратяване на щети по горите от горски пожари, природни бедствия и катастрофични събития“ от мярка 8 „Инвестиции в развитие на горските райони и подобряване жизнеспособността на горите от Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 г.“ попада в обхвата на чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС.
Съгласно представената информация и документация с инвестиционното предложение се предвижда изграждане на две автоматични наблюдателни станции (АНС) представляващи високотехнологичен наблюдателен комплекс, разположен на метална конструкция и включващ функционално свързани електронни съоръжения и компоненти, обединени в единна система за наблюдение, охрана, мониторинг, анализ, комуникация и ранно известяване за възникнали горски пожари и неблагоприятни рискови събития. Предвидено е станцията да се състои от следните основни елементи:
• Стоманен стълб (стоманена кула) с височина 25 м, на който ще се разположи мълниеотвод със сигнална лампа за преградно самолетно известяване, метеорологична станция за мониторинг на околната среда, апаратура за откриване на горски пожари в ранен стадий, охранителна видеокамера. Предвидено е стоманената кула да бъде преместваема конструкция, укрепена посредством затежителни стоманобетонови елементи;
• Автономна система за електрическо захранване осигуряваща електроенергия без агрегати използващи течни или твърди горива, като за целта захранването с електроенергия е предвидено да се осигури с електричество, произведено от възобновяеми енергийни източници (фотоволтаични панели) посредством соларна система. Основните елементи на автономната система са: статичен РV генератор представляващ група от 24 броя фотоволтаични панела, разположени върху стационарна метална конструкция, с номинална пикова мощност от 250 Wр или 6000Wр общо, свързани със соларен кабел към DC захранваща система, която ще се монтира в технологичен шкаф за външно приложение; контролер на заряда на акумулаторната батерия и инвертор, монтирани в технологичен шкаф за външно приложение, предвиден да бъде разположен в непосредствена близост до кулата на отделен стоманобетонов фундамент и свързан с останалата част от апаратурата, разположена на кулата и електрозахранването. Предвидено е модулната захранваща система да е завършена, DC система, предназначена да зарежда акумулаторна батерия и да осигурява захранване на съответния консуматор. Необходимата обща едновременна мощност за функциониране е Ред.=0.51кW. Захранването на отделните консуматори ще се изпълни с кабел СВТ 3х1.5 мм2, изтеглен в тръба от шкафа до кулата и положен по кабелна скара монтирана на кулата;
• Комуникационен център представляващ комплекс от специализиран хардуер, софтуер, средства за визуализация и телекомуникация за осъществяване на отдалечено наблюдение и контрол, предвиден да се обособи в административната сграда на Регионална дирекция по горите Благоевград в гр. Благоевград.
Всяка една от АНС е предвидено да се изгради на площадка с размери 15х15 м или с площ около 225 кв. м. Предвиденото местоположение на АНС 1 е в част от имот с номер 000142 в землището на с. Брежани, община Симитли, област Благоевград, с обща площ 290.754 дка, представляващ горска територия от териториалния обхват на дейност на ТП „Държавно горско стопанство Симитли“ (отдел, подотдел 440 „щ“). Предвиденото местоположение на АНС 2 е в част от имот с номер 002128 в землището на с. Колибите, община Струмяни, област Благоевград, с обща площ 5.884 дка, представляващ горска територия от териториалния обхват на дейност на ТП „Държавно горско стопанство Струмяни“ (отдел, подотдел 203 „с“).
За изграждане на АНС 1 е предвидено да се извърши почистване на наличната храстова растителност и изравняване на площадката. За изграждане на АНС 2 е предвидено да се изсече наличната дървесна растителност върху площ в размер на около 0.3 дка и изравняване на площадката.
За реализацията и функционирането на обектите предмет на инвестиционното предложение не е заявена необходимост от изграждане на техническа и пътна инфраструктура. Терените, върху които е предвидено да се обособят площадките са достъпни посредством съществуващи горски пътища
Така заявеното инвестиционно предложение за „Строителство на две автоматични наблюдателни станции (АНС) за борба с пожарите, попадащи в държавни горски територии, с проектно предложение за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Процедура за подбор BG06RDNP001-8.003 по подмярка 8.3 „Предотвратяване на щети по горите от горски пожари, природни бедствия и катастрофични събития“ от мярка 8 „Инвестиции в развитие на горските райони и подобряване жизнеспособността на горите от Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 г.“ не попада в обхвата на Приложения № 1 и № 2 от Закона за опазване на околната среда (ЗООС), предвид което не подлежи на задължителна оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС), както и на преценяване на необходимостта от ОВОС, съгласно ЗООС.
Инвестиционното предложение не попада в границите на защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии, както и в границите на защитена зона като част от Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000“ по смисъла на Закона за биологичното разнообразие. Най-близо разположените защитени зони около АНС 1 са защитена зона BG0000366 „Кресна - Илинденци“ за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, включена в списъка от защитени зони, приет с Решение №122/02.03.2007 г. на Министерски съвет (ДВ. бр. 21/2007 г., изм. и доп.) и защитена зона BG0002003 „Кресна“ за опазване на дивите птици, обявена със Заповед № РД-748/24.10.2008 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 97/2008 г.). Около АНС 2 най-близо е разположена защитена зона BG0000224 „Огражден - Малешево“ за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, включена в списъка от защитени зони, приет с Решение №661/16.10.2007 г. на Министерски съвет (ДВ. бр. 85/2007 г., изм. и доп.).
С оглед гореизложеното, отчитайки местоположението, обема и характера на предвидените с инвестиционното предложение дейности, както и обстоятелствата, че същите ще се реализират извън обхвата на защитени зони от мрежата „НАТУРА 2000“, не се предполага фрагментиране, увреждане и трансформация на природни местообитания и местообитания на видове, предмет на опазване в защитените зони, не се създава преграда възпрепятстваща миграцията на видовете, а възможните шумови и антропогенни въздействия са локални, временни и обратими, при реализацията му няма вероятност от отрицателно въздействие върху предмета и целите на опазване в защитените зони. В тази връзка, на основание чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС Ви уведомяваме, че за така заявеното инвестиционно предложение „Строителство на две автоматични наблюдателни станции (АНС) за борба с пожарите, попадащи в държавни горски територии, с проектно предложение за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Процедура за подбор BG06RDNP001-8.003 по подмярка 8.3 „Предотвратяване на щети по горите от горски пожари, природни бедствия и катастрофични събития“ от мярка 8 „Инвестиции в развитие на горските райони и подобряване жизнеспособността на горите от Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 г.“ преценката на компетентния орган е, че не е необходимо провеждане на процедура по оценка за съвместимост по реда на Глава втора от Наредбата за ОС.
Настоящето писмено произнасяне се отнася за заявените предвиждания и не отменя необходимостта от получаване на съгласувания или разрешителни, предвидени в други закони и подзаконови нормативни актове.
При всички случаи на промяна в данните посочени в уведомлението или на някое от обстоятелствата, при които е издадено настоящето писмо, възложителят е длъжен да уведоми компетентния орган за промените, в срок до 14 дни от настъпването им.

С уважение,

АНГЕЛ ГЕОРГИЕВ
Директор на РИОСВ – Благоевград