Д О К Л А Д
за извършена проверка на „РБ Пласт“ ООД - гр. Благоевград
за обект: Цех за производство на полиетиленово фолио, гр. Кочериново
На основание Заповед №РД-04-81/04.06.2025 г. на директора на РИОСВ – Благоевград, на 17.06.2025 г. е извършена проверка на място и по документи на „Цех за производство на полимерни опаковки“, находящ се в гр. Кочериново, Бивш стопански двор, УПИ VI-1388 и XXVIII-1385, експлоатиран от „РБ Пласт“ ООД.
1. Цел на проверката.
Проверката на дружеството е извършена от екип експерти, с цел установяване спазване на изискванията на Закона за защита от вредното въздействие на химичните вещества и смеси /ЗЗВВХВС/ (ДВ бр. 10/2000 г., с изм. и доп.), Закона за чистотата на атмосферния въздух /ЗЧАВ/ (ДВ бр. 45/1996 г., с изм. и доп.) и Закона за управление на отпадъците (ЗУО, ДВ бр. 53/2012 г., с изм. и доп.).
2. Проверени инсталации и дейности на обекта.
При проверката е извършен оглед на следните помещения и инсталации:
- цех за екструзия и конфекциониране;
- инсталация за флексопечат;
- места за съхранение на отпадъци;
- стационарно хладилно оборудване към екструдер;
- склад за съхранение на опасни химични вещества и смеси.
3. Отразени факти и обстоятелства в констативния протокол. Констатирани нарушения.
Основната дейност на дружеството е производство на полимерни опаковки. Работният режим на обекта е непрекъснат. По време на извършването на текущия контрол върху качеството на компонентите на околната среда и факторите, които й въздействат е съставен Констативен протокол №22-08/20.06.2025 г., в който са отразени следните факти и обстоятелства:
3.1. Фактор „Опасни химични вещества“
3.1.1. Контрол по изпълнение изискванията на Регламент (ЕО) 1907/2006 (REACH) и Регламент (ЕО) 1272/2008 (CLP)
В съответствие с изискванията на Регламенти REACH и CLP, дружеството изпълнява задълженията си на „потребител надолу по веригата“. Дружеството не извършва внос/износ на опасни химични вещества и смеси (ОХВС) и няма задължения за регистрация и нотификация в ECHA.
Създаденото досие по чл. 36 на Регламент (ЕО) №1907/2006 (REACH) съдържа необходимата информация за използваните и съхранявани ОХВС, за доставчиците, както и информация по Приложение №2 към Заповед № РД-268/11.05.2018 г. на министъра на околната среда и водите. Информационните листове за безопасност (ИЛБ) отговарят на изискванията на чл. 31 и на Приложение II на REACH с изм. и доп.
Дружеството използва ОХВС, които попадат в Приложение XVII на REACH. Не са установени нарушения. Спазват се условията за ограничение.
3.1.2. Контрол по изпълнение изискванията на Наредба за реда и начина на съхранение на ОХВС (ДВ, бр. 43/2011 г. с изм. и доп.)
Складът за съхранение на ОХВС отговаря на нормативните изисквания. Установено е, че ОХВС са в оригинални плътно затворени опаковки, етикетирани, съгласно SLP. Към момента на проверката не се наблюдават разливи.
Представят се документи по чл. 4, т. 7–11 на Наредбата за реда и начина на съхранение на опасни химични вещества и смеси (ДВ, бр. 43/2011 г., с изм. и доп.), актуализирана Заповед за лицето отговорно за съхранение на ОХВС и оценка на безопасността на съхранение на ОХВС.
Изготвен е доклад от извършена класификация по чл. 103, ал. 1 от Закона за опазване на околната среда, съгласно който предприятието не се класифицира с нисък или висок рисков потенциал.
3.2. Компонент „Атмосферен въздух”
„РБ Пласт“ ООД извършва производство на полимерни опаковки, като за целта експлоатира екструдери и машини за конфекциониране на опаковки. Един от екструдерите се охлажда посредством чилър, съдържащ над 5 тона СО2 еквивалент ФПГ и подлежащ на контрол чрез проверки за течове, с честота определена в чл. 5, параграф 6 от Регламент (ЕС) №2024/573. При проверката не е представено досие на системата, по образеца на Приложение №3 към чл. 29, ал. 1 от Наредба №1/2017 г. за реда и начина за обучение за издаване на документи за правоспособност на лица, извършващи дейности с оборудване съдържащо флуорсъдържащи парникови газове (ФПГ), както и документирането и отчитането на емисиите на флуорсъдържащи парникови газове (ДВ бр.20/2017 г., с изм. и доп.) и Регламент (ЕС) №2024/573 за флуорсъдържащите парникови газове.
Извършваната от дружеството дейност „Флексопечат“ попада за контрол, съгласно т. 8.1 от Приложение №1 към чл. 2, ал. 1 на Наредба №7/2003 г. за норми за допустими емисии от летливи органични съединения, изпускани в околната среда, главно в атмосферния въздух в резултатна употребата на разтворители в определени инсталации (ДВ, бр. 96/2003 г., с изм. и доп.). Инсталацията за флексопечат е регистрирана, съгласно изискванията на чл. 30л от ЗЧАВ. Дружеството е представило в срок в РИОСВ – Благоевград декларация за консумираните количества органични разтворители през предходната календарна година, съгласно чл. 20, ал.8 от Наредба №7/2003 г. Видно от последната представена до момента декларация през календарната 2024 г. не се превишава праговата стойност за консумацията на разтворителите ( ПСКР > 15 t/g ) за извършваната дейност, регламентирана в Таблица 1 на Приложение № 2 към чл. 2, ал. 2 от Наредба №7/2003 г.
Производственото помещение за флексопечат е осигурено с общообменна инсталация. Всяка от машините за флексопечат е съоръжена със съответното изпускащо устройство за отвеждане на емисиите от летливи органични съединения в атмосферния въздух.
3.3. Фактор „Отпадъци”
Дружеството е провело процедурата по чл. 7, ал. 1 от Наредба № 2 за класификация на отпадъците (ДВ, бр. 66/2014 г., изм. и доп.) и има утвърдени работни листове за отпадъците, които се генерират от дейността на обекта.
Отпадъците се съхраняват разделно, на обособено за целта място, като е осигурен ограничен достъп. Местата за съхранение са обозначени с кодовете на съответните отпадъци. По време на проверката е установено, че образуваните отпадъци не са предавани през последните три годни. В тази връзка е поставено предписание на дружеството.
Със Заповед на управителя е определено отговорно лице за безопасно управление на опасните отпадъци.
Съгласно изискванията на Наредба № 1 от 4 юни 2014 г. за реда и образците, по които се предоставя информация за дейностите по отпадъците, както и реда за водене на публични регистри (обн. ДВ, бр. 51/2014 г., изм. и доп.) отчетността за отпадъците се води чрез Националната информационна система за „Отпадъци“ (НИСО). Чрез системата, в срок е подаден годишният отчет за отпадъците за 2024 г.
Дружеството е задължено лице по чл. 59, ал. 1 от ЗУО. Задължението се изпълнява чрез организация по оползотворяване на отпадъци от опаковки.
4. Дадени предписания, срокове за изпълнение и отговорници.
На дружеството са дадени предписания по Закона за чистотата на атмосферния въздух (ДВ, бр. 45/1996 г., с изм. и доп.) и Закона за управление на отпадъците (ДВ. бр. 53/2012 г. с изм. и доп.) със съответния срок за изпълнение.
5. Заключение за съответствие на обекта с екологичното законодателство. Последващ контрол.
За изпълнение на предписанията ще бъде извършена последваща проверка при необходимост на място и/или по документи. В случай на констатирано неизпълнение на предписанията, ще бъдат предприети административнонаказателни действия.