Възложител: МЕСТНА ИНИЦИАТИВНА ГРУПА СТРУМА-СИМИТЛИ, КРЕСНА, СТРУМЯНИ
документация за Уведомление за „Проект на стратегия за Водено от общностите местно развитие (ВОМР) на Сдружение Местна инициативна група (МИГ) Струма – Симитли, Кресна и Струмяни“ за периода 2023 – 2027 г.““
СЪОБЩЕНИЕ
по чл. 8, ал. 4 на Наредбата за условията и реда за извършване на ЕО
І. По отношение на изискванията на глава VІ от Закона за опазване на околната среда (ЗООС):
Проектът на Стратегия за Водено от общностите местно е разработен в изпълнение на проект по подмярка 19.1 „Помощ за подготвителни действие“ на мярка 19 „Водено от общностите местно развитие“ от Програма за развитие на селските райони 2014 - 2020 г.
Стратегията е с обхват територията на общините Симитли, Кресна и Струмяни с обща площ от 1139.5 кв. км и включва всички населени места в тях - 2 града и 45 села.
Основната стратегическа цел и визия за развитие на територията за периода 2023 - 2027 г. е „Устойчива, привлекателна и с високо качество на живот територия на МИГ „Струма“ чрез подобрено качество на живот, конкурентоспособна икономика и развити нови бизнес инициативи, модерна инфраструктура, чиста околна среда, перспектива за човешките ресурси по отношение на заетост и квалификация, и ефективно оползотворяване на туристическите ресурси“.
Реализацията на общата цел е предвидено да бъде осъществена чрез изпълнението на следните приоритети за развитие на територията, в рамките на които са дефинирани конкретните мерки от Стратегията за ВОМР:
Приоритет 1: Подкрепа на местния потенциал за устойчив растеж на територията на МИГ „Струма – Симитли, Кресна и Струмяни“
Първият приоритет е насочен към местното икономическо развитие, чрез: Специфична цел 1: Насърчаване на интелигентен и иновативен икономически преход
и преход към неутрална по отношение на климата икономика.
Специфична цел 2: Диверсифициране на икономическите активности в посока развитие на отрасли и дейности с повишена добавена стойност.
Специфична цел 3: Подкрепа за включване в растежа на специфичните природни и културни потенциали на територията на МИГ „Струма – Симитли, Кресна и Струмяни“.
На територията на трите общини е идентифициран капацитет и сериозен интерес от страна на потенциалните бенефициенти към Стратегията както в областта на преработването на селскостопанска продукция, развитие на бизнес извън сектора на земеделието и повишаване капацитета на микро-, малките и средни предприятия, внедряване на иновации и преход към кръгова икономика.
Приоритет 2: Модерна, свързана и устойчива територия на МИГ „Струма – Симитли, Кресна и Струмяни“
Вторият приоритет е насочен към обновяването на малка по мащаби общинска инфраструктура (техническа, образователна, социална, културна и др.) с цел повишаване на привлекателността на общините за нови бизнес инициативи и инвестиции и подобряване качеството на живот на населението. Приоритетът предвижда и реализацията на дейности за оползотворяване потенциала за развитие на туризма и създаването на иновативни туристически продукти на територията на МИГ, отчитащи културно-историческото и природното наследство, установените традиции, производства, занаяти и гастрономически произведения.
Част от приоритета е насочен към опазване на биологичното разнообрази и повишаване осведомеността относно практиките и поведението във връзка с устойчивото потребление, кръговата икономика, мониторинга на отпадъците и климатичните промени.
Приоритетът включва изпълнението на 4 специфични цели:
Специфична цел 1: Достъпно и устойчиво териториално и инфраструктурно развитие на МИГ „Струма – Симитли, Кресна и Струмяни“.
Специфична цел 2: Интелигентни селища.
Специфична цел 3: Повишаване на екологичната култура - информираността относно измененията на климата и опазване на биологичното разнообразие.
Специфична цел 4: Укрепване на териториалното сътрудничество и сближаване.
Приоритет 3: Инвестиции в човешкия капитал, заетостта и достъпа и качеството на услугите на територията на МИГ „Струма – Симитли, Кресна и Струмяни“
Третият приоритет е насочен към изпълнението на мерки за разкриване на нови работни места, повишаване капацитета и уменията на безработните лица за по-лесно намиране на работа и подкрепа за развитието на предприемачески идеи с цел борба с безработицата на територията на МИГ „Струма – Симитли, Кресна и Струмяни“, както и подкрепа за развитие на иновативни и специфични за региона социални услуги, насочени към насърчаване на социалното включване на лица от маргинализирани групи. Приоритетът включва изпълнението на 3 специфични цели:
Специфична цел 1: Осигуряване на квалифицирани и добре обучени човешки ресурси.
Специфична цел 2: Насърчаване на ученето през целия живот.
Специфична цел 3: Осигуряване на равен достъп до качествени социални услуги.
За постигане на посочените по-горе приоритетите и специфични цели са предвидени за изпълнение мерки в следните направления:
• Инвестиции в преработка на селскостопански продукти - осигуряване на подкрепа за различни видове инвестиции в модернизиране на предприятията от ХВП, което ще осигури възможност на предприятията от ХВП да внедряват в своите производства нови машини, съоръжения и оборудване, които имат високо ниво на ефективност.
• Инвестиции в неселскостопански дейности в селските райони - предвижда се предоставяне на подкрепа за инвестиции за развитие на икономически дейности, което ще спомогне стопанствата да се диверсифицират към други неземеделски дейности, което ще стимулира внедряване на иновативни или технологично интензивни производства и развиване на дейности в секторите на туризма, индустрията и на информационните услуги за повишаване на добавената стойност.
• Инвестиции в основни услуги и дребни по мащаби инфраструктура на територията на МИГ „Струма – Симитли, Кресна и Струмяни - прилагане на мерки в основни услуги и дребни по мащаби инфраструктура на територията на МИГ.
• Създаване на местен туристически продукт, основан на местното природно-културно наследство, обичаи, традиции и храни – създаване на нов местен туристически продукт, основан на местното природно-културно наследство, обичаи, традиции и храни.
• Сътрудничество и подготвителни дейности за него - прилагане на мерки за сътрудничество на МИГ “Струма - Симитли, Кресна и Струмяни”.
• Управление, мониторинг, оценка и популяризиране на Стратегията за ВОМР на МИГ „Струма – Симитли, Кресна и Струмяни“ - подкрепа на интегрирани и многосекторни стратегии за местно развитие, основани на характеристиките на конкретната територия и разработени въз основа на местните потребности и потенциал.
• Подобряване достъпа до заетост и качеството на работните места на територията на МИГ „Струма – Симитли, Кресна и Струмяни“ - да се подобри достъпа до трудова заетост чрез прилагане на мерки за активизиране на всички лица търсещи работа, дългосрочно безработните, групите в неравностойно положение и неактивните лица.
• Равни възможности и социално включване на територията на МИГ „Струма – Симитли, Кресна и Струмяни“ - да се насърчи прилагането на мерки за социално-икономическа интеграция на маргинализирани общности като ромите.
• Въвеждане на иновации за растеж на територията на МИГ „Струма – Симитли, Кресна и Струмяни“ - развитие и засилване на капацитета за научни изследвания и иновации и на въвеждането на модерни технологии.
• Насърчаване на прехода към кръгова и ресурсоефективна икономика на територията на МИГ „Струма – Симитли, Кресна и Струмяни“ - подкрепа за инвестиции в предприятията с цел подобряване на ресурсната ефективност са планирани и чрез подхода ВОМР.
• Повишаване на осведомеността относно практиките и поведението във връзка с устойчивото потребление, кръговата икономика, мониторинга на отпадъците както и информационни и разяснителни кампании за заинтересованите страни и населението - предвиждат се за изпълнение дейности на местно и регионално ниво с цел повишаване осведомеността на населението за целите за управление на отпадъците с фокус към битовите и строителните отпадъци, за правата, задълженията, възможностите и добри практики, за устойчиво потребление и прехода към кръгова икономика.
• Работа със заинтересованите страни в подкрепа на опазване на биологичното разнообразие, вкл. противодействието срещу бракониерството, трафика и незаконната търговия с екземпляри от дивата флора и фауна - предвиждат се дейности, които ще допринесат за подпомагане на местно и регионално ниво за повишаване на осведомеността относно биологичното разнообразие и заплахите за него в целевата територия на съответния МИГ.
Към проекта на стратегия е предвиден е план за реализация на конкретни проекти, възможни източници за финансиране на планираните дейности, период на изпълнение и индикатори за изпълнението им.
Проектът на Стратегия за Водено от общностите местно развитие (ВОМР) на Местна инициативна група (МИГ) Струма - Симитли, Кресна и Струмяни за периода 2023 - 2027 г. включва приоритети и мерки, които попадат в обхвата на областите по чл. 85, ал. 1 на ЗООС, като със същата се определя рамката за бъдещо развитие на инвестиционни предложения по Приложения № 1 и № 2 на ЗООС. В тази връзка стратегията попада в обхвата на чл. 2, ал. 2, т. 3 от Наредбата за ЕО и подлежи на процедура по преценяване на необходимостта от извършване на ЕО.
Стратегия за ВОМР на МИГ Струма - Симитли, Кресна и Струмяни следва да се одобрява от Общото събрание на сдружението на МИГ, съгласно което и предвид разпоредбата на чл. 4, т. 2 от Наредбата за ЕО, компетентен орган за провеждане на процедурата по ЕО е директорът на РИОСВ - Благоевград.
ІІ. По отношение изискванията на чл. 31, ал. 4 от Закона за биологичното разнообразие (ЗБР):
Проектът на Стратегия за Водено от общностите местно развитие (ВОМР) на МИГ Струма - Симитли, Кресна и Струмяни за периода 2023 – 2027 г. подлежи на оценка за съвместимост с предмета и целите на опазване на защитените зони по реда на чл. 31, ал. 4 във връзка с ал. 1 от Закона за биологичното разнообразие и чл. 2, ал. 1, т. 1 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (обн. ДВ, бр. 73 от 2007 г., изм. и доп.).
Териториалният обхват на стратегията включва територия на общините Симитли, Кресна и Струмяни в област Благоевград.
В административния териториален обхвата на СВОМР, попадат следните защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии (ЗЗТ):
1. Част от Национален парк „Рила“, обявен за народен парк със Заповед №114/24.02.1992 г. на МОС (ДВ, бр. 20/1992 г.) и прекатегоризиран в национален парк със Заповед №РД-397/15.10.1999 г. на МОСВ (ДВ, бр. 44/2000 г.).
С Решение № 552/2001 г. на Министерски съвет е приет План за управление на националния парк;
2. Част от Национален парк „Пирин“, обявен за Народен парк със Заповед №3074/08.11.1962 г. на КГГП (ДВ, бр. 43/1963 г.) и прекатегоризиран в национален парк със Заповед №РД-395/15.10.1999 г. на МОСВ (ДВ, бр. 44/2000 г.).
С Решение № 646/2004 г. на Министерски съвет (ДВ, бр. 53/2004 г.) е приет План за управление на националния парк;
3. Защитена местност „Находище на осилест здравец“, обявена и в граници определени със Заповед № РД-14/12.01.2012 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 14/2012 г.);
4. Природна забележителност „Момина скала“, обявена и в граници определени със Заповед №468/30.12.1977 г. на председателя на Комитета за опазване на природната среда (ДВ, бр. 6/1978 г.);
5. Резерват „Тисата“, обявен и в граници определени със Пастановление №ЗП-6663/05.12.1949 г. на Министерство на горите, Заповед №440/09.12.1977 г. на председателя на Комитета за опазване на околната среда при Министерски съвет (ДВ, бр. 6/1978 г.), Заповед №130/22.02.1985 г. на председателя на Комитета за опазване на околната среда при Министерски съвет (ДВ, бр. 24/1985 г.) и Заповед №844/31.10.1991 г. на министъра на околната среда (ДВ, бр. 93/1991 г.), актуализирана със Заповед № РД – 42/19.01.2015 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 14/2015 г.).
Със Заповед №РД-13/08.01.2016 г. на министъра на околната среда и водите е утвърден План за управление на резервата;
6. Резерват „Соколата“, обявен и с граници определени със Заповед №115/18.02.1985 г. на председателя на Комитета за опазване на природната среда при Министерски съвет (ДВ, бр. 27/1985 г.), актуализирана със Заповед № РД – 207/04.03.2013 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 33/2013 г.).
Със Заповед №РД-33/21.01.2016 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 15/2016 г.) е утвърден План за управление на резервата;
7. Защитена местност „Кресненско дефиле“, обявена за буферна зона на резерват „Тисата“ и в граници определени със Заповед №130/22.02.1985 г. на председателя на Комитета за опазване на околната среда при Министерски съвет (ДВ, бр. 24/1985 г.), изменена със Заповед №844/31.10.1991 г. на министъра на околната среда (ДВ, бр. 24/1985 г.), прекатегоризирана в защитена местност със Заповед № РД-56/30.01.2008 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 29/2008 г.);
8. Защитена местност „Моравска“, обявена за природна забележителност и в граници определени със Заповед №133/22.02.1985 г. на председателя на Комитета за опазване на околната среда при Министерски съвет (ДВ, бр. 26/1985 г.), прекатегоризирана в защитена местност със Заповед №727/28.09.1991 г. на министъра на околната среда (ДВ, бр. 87/1991 г.);
9. Защитена местност „Естествено находище на чинар - Кучкарника“, обявена за природна забележителност и в граници определени със Заповед №1427/13.05.1974 г. на министъра на горите и опазване на природната среда (ДВ, бр. 44/1974 г.), прекатегоризирана в защитена местност със Заповед №РД-649/26.05.2003 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 60/2003 г.);
10. Защитена местност „Естествено находище на чинар - Буйна“, обявена за природна забележителност и в граници определени със Заповед №1427/13.05.1974 г. на министъра на горите и опазване на природната среда (ДВ, бр. 44/1974 г.), прекатегоризирана в защитена местност със Заповед №РД-647/26.05.2003 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 60/2003 г.);
11. Защитена местност „Естествено находище на чинар“, обявена за природна забележителност и в граници определени със Заповед №1427/13.05.1974 г. на министъра на горите и опазване на природната среда (ДВ, бр. 44/1974 г.), прекатегоризирана в защитена местност със Заповед №РД-648/26.05.2003 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 60/2003 г.);
12. Защитена местност „Чукаро“, обявена за буферна зона на резерват „Соколата“ и в граници определени със Заповед №115/18.02.1985 г. на председателя на Комитета за опазване на околната среда при Министерски съвет (ДВ, бр. 27/1985 г.), прекатегоризирана в защитена местност със Заповед № РД-410/18.06.2007 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 61/2007 г.);
13. Защитена местност „Находище на Вебиев див бадем“, обявена и с граници определени със Заповед № РД-32/16.01.2013 г. на министъра на околната среда и водите (обн. ДВ, бр. 14/2013 г.);
14. Природна забележителност „Шаралийска пещера“, обявена и в граници определени със Заповед №873/21.11.2013 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 107/2013 г.).
В административния териториален обхвата на СВОМР попадат частично следните защитени зони като част от Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000“ по смисъла на Закона за биологичното разнообразие (ЗБР):
1. Защитените зони BG0000495 „Рила”, обявена със Заповед № РД-764/28.10.2008 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 100/2008 г.) за опазване на дивите птици, изменена и допълнена със Заповед № РД-259/31.03.2021 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ бр. 40/2021 г.), с която се обявява и за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна;
2. Защитените зони BG0000209 „Пирин”, обявена със Заповед № РД-572 от 08.09.2008 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 84 от 2008 г.) за опазване на дивите птици, изменена и допълнена със Заповед № РД-284/31.03.2021 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ бр. 45/2021 г.), с която се обявява и за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна;
3.Защитениа зона BG0002129 „Рила буфер” за опазване на дивите птици, обявена със Заповед № РД-229/11.03.2020 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 24/2020 г.);
4. Защитена зона BG0002126 „Пирин Буфер“ за опазване на дивите птици, обявена със Заповед №РД-352/11.04.2013 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ. бр. 48/2013 г.);
5. Защитена зона BG0002003 „Кресна“ за опазване на дивите птици, обявена със Заповед № РД-748/24.10.2008 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 97/2008 г.), изменена и допълнена със Заповед №РД-993/21.10.2022 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 85/2022 г.);
6. Защитена зона BG0000636 „Ниска Рила” за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, включена в списъка от защитени зони, приет с Решение №177/03.04.2019 г. на Министерски съвет (ДВ. бр. 29/2019 г.);
7. Защитена зона BG0000366 „Кресна - Илинденци” за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, обявена със Заповед № РД-264/31.03.2021 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 41/2021 г.), изменена и допълнена със Заповед №РД-992/21.10.2022 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 85/2022 г.);
8. Защитена зона BG0001022 „Орановски пролом - Лешко“ за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, обявена със Заповед № РД-348/31.03.2021 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 57/2021 г.);
9. Защитена зона BG0000224 „Огражден - Малешево” за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, обявена със Заповед № РД-310/31.03.2021 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 50/2021 г.);
Обръщаме внимание, че „Стратегия за воденото от общностите местно развитие“ (СВОМР) на Сдружение „МИГ Струма – Симитли, Кресна и Струмяни“ за периода 2023-2027 г. би била допустима по смисъла на чл. 37, ал. 2 от Наредбата за ОС при съобразяване на произтичащите нея дейности и др. свързани за постигане на залегналите цели, с:
- режимите на защитените територии по смисъла на ЗЗТ, определени със същия закон, заповедите за тяхното обявяване и плана им за управление;
- режимите на защитени зони като част от Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000“ по смисъла на ЗБР, определени със заповедите им за обявяване и плановете им за управление.
Въз основа на възможността предвидена в чл. 10, ал. 3 от Наредбата за ОС, с преценка за вероятната степен на отрицателно въздействие на разработения проект на Стратегия за воденото от общностите местно развитие“ (СВОМР) на Сдружение „МИГ Струма – Симитли, Кресна и Струмяни“ за периода 2023-2027 г. с предмета и целите на опазване на защитените зони ще се произнесем на етапа на внесена информация за преценяване на необходимостта от извършване от ЕО.
Подробна информация и публичен достъп до данните за защитените зони и свързаните с тях документи са налични на интернет страницата на МОСВ - ПРИРОДА/Натура 2000/Натура 2000 в България/Информапионна система за защитените зони от екологична мрежа Натура 2000 (/natura2000.egov.bg/), където има и данни и за видовете и местообитанията, предмет на опазване в защитените зони.
Подробна информация и публичен достъп до данните за защитените територии и свързаните с тях документи са налични на интернет страницата на Изпълнителна агенция по околна среда, секция „Регистър на защитените територии и защитените зони в България“ /eea.government.bg/zpo/bg/.